Молитва преп. Филарету Мордовскому (Ичалковскому).

О преблаженне старче, отче наш Филарете, богомудрый наставниче и советодателю всем вопрошающим тебе, неутомимый трудолюбче и усердный молитвенниче за люди своя, присно поминающих тя, велий ревнителю и благопопечителю о Церкви Божией, Ичалковския земли украшение! Призри ныне оком благосердия своего на нас, светло празднующих и почитающих святую память твою, вознеси за нас молитвы своя ко Господу Сил, да дух ревности твоея о славе Божией и Церкви Его святей николиже оскудеет в нас.
Пролей в сердце всякаго, с верою молитвенно обращающагося к тебе, дух совета и разума, всем находящимся в немощи и долгонедужии врачевство свое духовное подаждь и не отрини всех нас от своего заступления.
И ныне мы, вспоминая богосветлый образ жития твоего, живо зрим отеческое твое к нам благоволение. Да тако, в дусе радости и смирении глубоцем, прославляем Отца нашего Небеснаго, Дивнаго во святых Своих. Аминь.